Dla nauczycieli arrow Artykuły arrow Przemyślenia o motywacji arrow Dlaczego uczniowie chcą się uczyć?
Dlaczego uczniowie chcą się uczyć?
Autor: Jolanta Oskwarek   
14 Gru 2007, 23:02

"Uczniowie nie chcą się uczyć". Czy to zdanie nie brzmi dla Ciebie znajomo?

Dlaczego oni nie chcą się uczyć? Dlaczego nie chcą zrozumieć, że za kilka lat będą tego żałować? Co więcej - będą płacić za lekcje, będą kupować drogie kursy kiedy będą dorośli. A teraz tak beztrosko marnują swój czas i nerwy nauczyciela. Dlaczego tak się dzieje? Na ten temat napewno niejeden mądry profesor napisał już mnóstwo książek.

Zastanawiam się, czy nie warto byłoby spojrzeć na kwestię chęci do nauki od drugiej strony. Bo na pewno wśród wielu leni i obiboków masz też uczniów, którzy chcą się uczyć. Po prostu chcą. I czasami zadziwia Cię ich wiedza. Dlaczego oni chcą się uczyć? Co ich tak pcha do wiedzy? Może gdyby udało się zrozumieć tych zmotywowanych, to łatwiej byłoby poradzić sobie z motywacją pozostałych?

Nie - nie powiem Ci, co motywuje Twoich geniuszy. Myślę, że najlepiej odpowiedzą Ci na to pytanie oni sami. Jest tylko jedna ważna rzecz, którą musisz zrobić. Musisz zadać im to pytanie. Tak. Zapytaj swoich najlepszych uczniów, dlaczego tak bardzo im zależy. Podejrzewam, że najciekawsze odpowiedzi możesz usłyszeć od łobuzów-geniuszów. Wiesz, o kim mówię, prawda? Nie chodzi mi o kujonów, którzy spokojnie uczą się wszystkiego na pamięć i sami nie wiedzą, po co się tego uczą. Chodzi mi o tych, którzy ciągle przeszkadzają na lekcji, ale wyrwani do odpowiedzi zawsze zaskakują Cię pozytywnie. Zapytaj ich. Ciekawa jestem, co ci odpowiedzą.

Często rozmyślam nad analogią między szkołą a przedsiębiorstwem. Nauczyciel, to kierownik, który wyznacza cele dla swoich uczniów-pracowników. I wspólnie je realizują. Dobry kierownik wie, co motywuje jego pracowników. Zna ich. Tak samo dobry nauczyciel wie, jak zachęcić swoich uczniów do nauki. Dowiedz się, co motywuje Twoich asów.

Dodaj Twój komentarz:Czy chcesz otrzymywać od nas maile z darmowymi materiałami?

 • Podaj swój e-mail, żeby dostawać materiały dla nauczycieli z Oskwarek.pl
 • Odbierz maila potwierdzającego i kliknij na link potwierdzający.


  Zgadzam się z Polityką Prywatności
 • Ostatnia modyfikacja ( 17 Kwi 2009, 21:53 )


  STRES przed pierwszym zebraniem z rodzicami?
  Zadaj nam pytanie na czacie.

  (prawy dolny róg ekranu)