Dla nauczycieli arrow Artykuły arrow Przemyślenia o motywacji arrow Czy dobry uczeń wygrywa w życiu?
Czy dobry uczeń wygrywa w życiu?
Autor: Sylwester Oskwarek   
20 Maj 2008, 12:08

Czy zastanawiasz się czasem, po co ta cała walka o oceny w szkole? Spójrz dookoła siebie, na swoich znajomych. Jeśli znasz ich ze szkoły, to przypomnij sobie, czy byli dobrymi uczniami, czy raczej szkoła była dla nich problemem? A teraz, po latach? Co robią? Jak sobie radzą w życiu?

Niestety nasz system edukacyjny zbudowany jest w ten sposób, że uczniowie muszą walczyć o oceny, żeby coś znaczyć. Ale to bardzo często w żaden sposób nie przekłada się na życie. Bo w życiu liczy się zupełnie coś innego niż ocena.

Mam kilku znajomych, którzy w szkole nie byli orłami. W życiu natomiast radzą sobie świetnie. Czasem mogę nawet powiedzieć, że im zazdroszczę.

Jak zatem uczyć, żeby Ci, którzy się mocno przykładają w szkole mieli równie fantastyczne wyniki w życiu dorosłym? Na co im zwracać uwagę?

Kontrowersyjne, chociaż nie pozbawione słuszności spojrzenie, prezentuje jeden z tych milionerów, którzy ledwo przeszli przez szkołę. To Robert Kiyosaki. W książce "Mądre bogate dziecko " oprócz wielu ciekawych przemyśleń przytacza coś, co wg mnie ma fundamentalne znaczenie, tzn. to, jak uczeń sam siebie postrzega. Ten aspekt ma kolosalny wpływ na późniejsze sukcesy. Opisuje m.in. historię, w której podzielono uczniów na 2 grupy. Jednej powiedziano, że jest bardzo dobra, drugiej powiedziano, że jest bardzo słaba. Na końcu eksperymentu miały być analizowane wyniki w nauce obydwóch grup. Niestety organizator eksperymentu pomylił grupy i powiedział uczniom słabym, że są grupą bardzo dobrą, a dobrym, że są grupą bardzo słabą. Wyniki eksperymentu zaskoczyły wszystkich. Naprawdę słabi uczniowie wzięli sobie do serca to, że są uważani za geniuszy i sami zaczęli w ten sposób postrzegać samych siebie. Niestety - uczniowie dobrzy też wzięli sobie do serca opinię, że są bardzo słabi. Ich wyniki były znacznie gorsze. To daje do myślenia - prawda?

Dodaj Twój komentarz:Czy chcesz otrzymywać od nas maile z darmowymi materiałami?

 • Podaj swój e-mail, żeby dostawać materiały dla nauczycieli z Oskwarek.pl
 • Odbierz maila potwierdzającego i kliknij na link potwierdzający.


  Zgadzam się z Polityką Prywatności
 • Ostatnia modyfikacja ( 17 Kwi 2009, 21:50 )


  STRES przed pierwszym zebraniem z rodzicami?
  Zadaj nam pytanie na czacie.

  (prawy dolny róg ekranu)